Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сімейний кодекс, який прирівняв цивільний шлюб до офіційно зареєстрованого, на практиці поставив проблеми, пов'язані з поділом майна цивільного подружжя після їх розставання. Верховний Суд у справі № 6-135ц13 додав певної визначеності.
Постановою Судової палати у цивільних справах від 25 грудня 2013 року №6-135цс13, з текстом якої можна ознайомитися тут, Верховний Суд України фактично назвав умови визнання майна спільною сумісною власністю цивільного подружжя з урахуванням набуття 1 січня 2004 року чинності новим Цивільним кодексом України.
Так, згідно з документом, майно, набуте до 1 січня 2004 року під час спільного проживання особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, є об'єктом їхньої спільної сумісної власності, якщо:
1) майно придбане внаслідок спільної праці таких осіб, як сім’ї;
2) інше не встановлено письмовою угодою між ними.
При цьому спільною працею осіб слід вважати їх спільні або індивідуальні трудові зусилля, унаслідок яких вони одержали спільні або особисті доходи, об'єднані в майбутньому для набуття спільного майна, ведення ними спільного господарства, побуту та бюджету.
У зв’язку із цим суди під час вирішення спору щодо поділу майна, набутого сім’єю у незареєстрованому шлюбі, мають установлювати не лише обставини щодо факту спільного проживання сторін у справі, а й ті обставини, що спірне майно було придбане сторонами внаслідок спільної праці.
За матеріалами газети "Закон і Бізнес"