flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону про внесення змін до Закону "Про судоустрій і статус суддів" (щодо виплати суддівської винагороди суддям ліквідованих судів)

20 червня 2013, 15:14

счетчик посещений

На засіданні Комітету зазначалося, що законопроект (реєстр. №2112а ) спрямований на врегулювання питання виплати суддівської винагороди суддям ліквідованих судів з метою забезпечення гарантій незалежності суддів ліквідованих судів.

Зокрема, пропонується внести зміни до частини четвертої Розділу XIII Перехідних положень Закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо здійснення оплати праці та інших виплат суддям ліквідованих судів призначених (обраних) на посаду судді після 1 січня 2011 року та до призначення (обрання) на посаду суддів в іншому судді за рахунок коштів передбачених на утримання відповідних судів на підставі наказу голови суду.

Під час обговорення члени Комітету наголошували, що абзацом 1 пункту 4 розділу XIII "Перехідні положення" Закону "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Військові суди ліквідуються з 15 вересня 2010 року.

Водночас, парламентарії зазначали, що, відповідно до абзацу 4 пункту 4 розділу XIII "Перехідні положення" Закону "Про судоустрій і статус суддів" судді військових судів гарнізонів, апеляційних військових судів регіонів, апеляційного суду Військово-Морських Сил переводяться за їх згодою до місцевих або апеляційних судів, крім спеціалізованих, на підставі заяви про переведення за рішенням органу, який їх обрав чи призначив, зі звільненням їх з військової служби. Такі судді за їх згодою також можуть бути звільнені в установленому порядку з посади судді і направлені для подальшого проходження військової служби до Збройних Сил України, інших військових формувань. Таким чином, законодавством передбачено можливість призначення (обрання) суддів ліквідованих суддів на посади суддів місцевих або апеляційних судів. Водночас, фінансування ліквідованих військових суддів з 1 січня 2011 року було припинено, однак не всіх суддів цих суддів до вказаної дати було переведено до інших судів, внаслідок чого до дня їх зарахування до штату за новим місцем роботи складається заборгованість у частині невиплати їм суддівської винагороди.

Також зазначалося, що до Комітету надійшло звернення Ради суддів України з проханням вирішити питання невиплати суддівської винагороди суддям ліквідованих судів. Зокрема, в зверненні йдеться про те, що заборгованість по заробітній платі та іншим виплатам за період з 1 січня по 9 лютого 2011 року лише шести суддям, що були призначеними (обраними) до апеляційного суду міста Севастополя у зв'язку з ліквідацією військових судів складає загальну суму 881 668 гривень. Водночас, чинним бюджетним законодавством не передбачено погашення заборгованості суддям ліквідованих судів.

Народні депутати звертали увагу на те, що Конституційний Суду у Рішенні від 24 червня 1999 року №6-рп/99 (справа про фінансування судів) (абзац 3 пункту 2) та у Рішенні від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу) наголосив, що однією з конституційних гарантій незалежності суддів є особливий порядок фінансування судів. Важливим механізмом забезпечення такої гарантії є встановлений частиною першою статті 130 Конституції обов'язок держави забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів шляхом окремого визначення у Державному бюджеті видатків на утримання судів. Централізований порядок фінансування судових органів з Державного бюджету в обсягах, які мають забезпечувати належні економічні умови для повного і незалежного здійснення правосуддя, фінансування потреб судів (витрати на розгляд судових справ, комунальні послуги, ремонт і охорону судових приміщень, придбання оргтехніки, поштові витрати тощо) має обмежити будь-який вплив на суд і спрямований на гарантування судової діяльності на основі принципів і приписів. Окрім того, в Рішенні 14 грудня 2011 року № 18-рп/2011 Конституційний Суд зазначив, що невід'ємною складовою статусу суддів є їх незалежність, яка забезпечується, у тому числі, гарантуванням фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів, їх правового і соціального захисту.

За данними офіційного веб-порталу Верховної Ради України