flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Підведено підсумки першого дня роботи практичного семінару

23 лютого 2015, 15:25

 

19 лютого завершилась робота першого дня практичного семінару «Добір суддів та дисциплінарна практика: здобутки, досвід Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та її діяльність в нових умовах».

Відкриваючи захід, до присутніх з вітальним словом звернулись Голова Комісії Сергій Козьяков, керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон та ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук.

Протягом першого дня роботи семінару було проведено 4 сесії. У першій з них – «Інституційне становлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: досвід, засвоєні уроки та діяльність в нових умовах» учасники заходу обговорили важливість забезпечення наступництва у діяльності Комісії та потребу формування й підтримання інституційної пам’яті в її роботі з метою збереження досягнень, врахування досвіду, в тому числі, щодо подолання викликів, які стоять перед ВККСУ.

Голова Комісії С. Козьяков розповів про діяльність Комісії в нових умовах. Він наголосив на важливості внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». С. Козьяков зауважив, що членами Комісії було внесено 150 пропозицій до проекту Закону, які стосувались процедур роботи Комісії, і 90 з них увійшли до Закону.

С. Козьяков звернув увагу присутніх на нові процедури та функції у роботі Комісії. До кваліфікаційної та дисциплінарної функцій згідно нового Закону додається оцінювання результатів роботи суддів та ведення суддівського досьє.

Про проблемні питання окремих процедур, пов’язаних із суддівською кар’єрою розповів заступник Голови Комісії Микола Патрюк. На його думку, кандидат на посаду судді повинен обов’язково проходити співбесіду, адже це важлива процедура на шляху до кар’єри судді. Він навів приклад з досвіду, який використовується у Нідерландах, де кандидат на посаду судді проходить декілька співбесід.

Під час першої сесії експертом з питань функціонування судової системи Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Оленою Овчаренко було представлено звіт за результатами дослідження «Питання удосконалення процедури переведення судді до іншого суду в межах п’ятирічного строку». Також під час сесії учасники обговорили питання врахування факторів незалежності суддів у діяльності ВККСУ.

Про анонімне тестування кандидатів на посаду судді та забезпечення якості, під час другої сесії розповів начальник відділу науково-методичного забезпечення діяльності Комісії Національної школи суддів України Олександр Іщенко. Він представив досвід НШСУ у розробці тестових завдань та проблеми, які постають перед розробниками в цьому процесі.  Продовжив сесію експерт з тестових методологій проекту USAID «Справедливе правосуддя» Сергій Мудрук, який презентував практику, принципи та сучасні тенденції тестування у процесі професійної сертифікації. С. Мудрук також ознайомив учасників семінару з аналізом результатів анонімного тестування під час третього добору кандидатів на посаду судді в Україні.

Під час третьої сесії керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон розповів про міжнародний та європейський досвід у формуванні та визначенні суддівських компетенцій, оцінки якостей кандидатів на посаду судді, результати діяльності Проекту з ключовими судовими інституціями щодо формування переліку суддівських компетенцій. Також під час сесії МГО «Універсальна екзаменаційна мережа» в особі її президента Сергія Мудрука представила результати дослідження «Аналіз суддівської практики», яке було проведено за підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя» та у співпраці з ВККСУ, НШСУ, суддівським корпусом та громадськими організаціями. Обговорено питання формування та визначення професійних, особистих та соціальних компетенцій судді.

Тема спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді в Україні стала предметом обговорення у четвертій сесії. З першим досвідом в її проведенні присутніх ознайомив ректор НШСУ Микола Оніщук. У його виступі йшлося про забезпечення процесу спеціальної підготовки, формуванні структури, розробці програми підготовки та формуванні її змісту. Про проблеми в процесі організації та здійснення спеціальної підготовки та шляхи їх вирішення розповів Девід Майкл Вон. Керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» презентував результати співпраці Проекту з Національною школою суддів України щодо розробки та впровадження навчальних курсів. Також про розроблення нових курсів для суддівського навчання розповів менеджер проекту «Освіта суддів – для економічного розвитку» Ігор Осика.                         

Продовження роботи семінару відбудеться 20 лютого, де на учасників очікує обговорення наступних тем у трьох сесіях.