flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Потрібен єдиний підхід до мораторію на стягнення нерухомості, – юристи

24 листопада 2014, 16:57

счетчик посещений

З червня 2014 р. діє Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті». І сьогодні необхідно виробити єдиний судовий підхід до застосування мораторію на стягнення банками нерухомого майна боржників.

Таку думку виданню «Закон і Бізнес» висловив керуючий партнер ЮК «Prove Group» Владислав Кочкаров.

На його думку, цей закон виявився дуже доречним для тих, хто раніше брав кредити в іноземній валюті та передав своє житло в іпотеку, адже цим законом встановлено, що «не може бути примусово стягнуто (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке є предметом іпотеки, якщо таке майно виступає як забезпечення зобов'язань громадянина України (боржника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами в іноземній валюті».

«А саме, якщо у людини в іпотеці квартира і у зв'язку з ситуацією в країні, вона не може нормально виплачувати кредит, взятий в іноземній валюті, то забрати за борги і продати її квартиру банк не має права», - зазначає В.Кочкаров.

Закон дійсно дуже важливий і несе в собі позитивну і життєво необхідну ідею. Однак, при розгляді таких спорів у судах, ми відзначаємо, на жаль, неоднозначну правозастосовчу практику. Зокрема, вибірковий аналіз судових рішень дає підстави говорити, що суди застосовують зазначений закон, як мінімум в трьох варіантах:

- прямо слідують букві закону про мораторій і відмовляють банкам у стягненні з предмета іпотеки;

- можуть приймати рішення про те, що закон зворотної сили не має, і оскільки договори

підписувались ще до мораторію, то можна за такими договорами стягувати заборгованість за рахунок житла;

- задовольняють позов банку про стягнення заборгованості, проте відповідним рішенням одночасно встановлюють, що до кінця терміну дії закону про мораторій банк не може стягнути заборгованість за рахунок нерухомості перебуває в іпотеці.

«Наразі касаційні скарги ряду громадян (кредиторів) знаходяться у провадженні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, і ми дуже сподіваємося, що дана судова інстанція забезпечить єдиний підхід при розгляді цієї категорії спорів, шляхом проведення узагальнення правозастосовчої практики та видання відповідного, вкрай необхідного, роз'яснення », - резюмує експерт.