flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Міжнародний кримінальний суд розглядає заяву України

09 жовтня 2014, 10:41

счетчик посещений

Президент Асамблеї Міжнародного кримінального суду пані Посол з особливих доручень Тіна Інтельман підкреслила важливе значення, яке надається у Міжнародному кримінальному суді зверненню України із заявою про визнання юрисдикції.

Про це було повідомлено під час зустрічі заступника Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Антона Янчук з Тіною Інтельман. Як повідомили „ЗіБ” у Міністерстві, на зустрічі обговорювались перспективи співробітництва України та Міжнародного кримінального суду, а також актуальність набуття для України повноправного членства у Міжнародному кримінальному суді.

Метою обговорення став також розвиток відносин України з Міжнародним кримінальним судом у світлі ст. 12(3) Декларації України (квітень 2014 року) щодо прийняття юрисдикції МКС, а також роль Асамблеї Держав-сторін Римського статуту.

Тіна Інтельман підкреслила важливе значення, яке надається у Міжнародному кримінальному суді зверненню України із заявою про визнання юрисдикції.

Довідково:

Римський статут МКС був розроблений в рамках ООН і набрав чинності 1 липня 2002 року.

Наразі його Сторонами є 122 держави.

Найвищим органом управління МКС є Асамблея держав-учасниць.

Відповідно до статті 5 Римського статуту Міжнародного кримінального суду під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду підпадають особливо тяжкі злочини, які викликають занепокоєння всього міжнародного співтовариства:

злочин геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини, злочин агресії.

За загальним правилом юрисдикція Міжнародного кримінального суду відповідно до пункту 2 статті 11 Римського статуту для держави, яка стає його учасницею після набрання ним чинності, поширюється лише на злочини, вчинені після набрання ним сили для такої держави.

Разом з тим, коли держава не є учасницею Римського статуту, то відповідно до пункту 3 його статті 12, така держава може шляхом заяви визнати здійснення Судом юрисдикції відносно певного злочину.

Від імені України Римський статут Міжнародного кримінального суду підписано 20 січня 2000 року.

У своєму Висновку від 11 липня 2001 року № 3-в/2001, Конституційний Суд України визнав Римський статут Міжнародного кримінального суду таким, що не відповідає Конституції України, у частині, що стосується положень абзацу десятого преамбули та статті 1 Статуту, за якими "Міжнародний кримінальний суд ... доповнює національні органи кримінальної юстиції" (принцип компліментарності).

Відповідно до частини другої статті 9 Конституції України укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України.

Відповідно до Закону України від 18 жовтня 2006 року № 254 Україна приєдналася до Угоди про привілеї та імунітети Міжнародного кримінального суду 2002 року.

25 лютого 2014 року Верховна Рада України затвердила Заяву до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.

17 квітня 2014 року Міжнародним кримінальним судом зареєстровано Заяву Верховної Ради України.

Прокурором Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда офіційно відкрито процедуру попереднього вивчення ситуації в Україні з метою встановлення відповідності критеріям Римського статуту щодо початку розслідування. Зокрема, відповідно до пункту першого статті 53 Римського статуту Прокурор розглядає питання юрисдикції, прийнятності та інтересів правосуддя.

 

 За матеріалами газети "Закон і Бізнес"