flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Набрало законної сили рішення суду про відшкодування шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок

27 серпня 2019, 11:47

В провадженні Кодимського районного суду Одеської області перебувала цивільна справа за позовом власника земельних ділянок про стягнення коштів за незаконне користування ними та стягнення моральної шкоди. Рішенням суду  позов задоволено частково та стягнуто з відповідача кошти за користування земельними ділянками в розмірі 8858 грн. 84 коп. та моральну шкоду в розмірі 1000 грн.   

Довідково:

            Як на підставу позовних вимог позивач посилався на те, що йому на праві власності належать земельні ділянки. Відповідач з осені 2017 року самовільно засіяв вказані земельні ділянки, внаслідок чого позивачу було завдано матеріальної шкоди у розмірі 8854,84 грн., що становить розмір орендної плати за користування вказаними земельними ділянками, яку він міг би отримати та моральну шкоду.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом серед іншого визнання прав; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно п. «д» ст.156 ЗК України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок.

Відповідно до ч. 1 ст. 157 ЗК України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Необхідною умовою доведення наявності упущеної вигоди є встановлення, насамперед, самих збитків та причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника й збитками потерпілої сторони. При цьому потрібно довести, що протиправна дія або бездіяльність особи, яка порушила право, є причиною, а збитки, що виникли у потерпілої особи, є наслідком такої протиправної поведінки.