Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На розгляді суду з січня 2019 року перебувало 42 справи наказного провадження за заявами одного з батьків про видачу судових наказів про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей. За результатами розгляду судом видано 36 судових наказів про стягнення аліментів на дітей.
Довідково:
Стягнення аліментів на підставі судового наказу
Судовий наказ про стягнення аліментів є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог відповідно до п.4 ч.1 ст.161 ЦПК
Із заявою про видачу судового наказу може звернутися той з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Підсудність заяви про видачу судового наказу
Заява про видачу судового наказу може подаватися до суду першої інстанції як за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування боржника, так і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування заявника.
Форма, зміст заяви про видачу судового наказу, порядок її розгляду
Заява про видачу судового наказу подається у Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів.doc письмовій формі та підписується заявником або його представником.
Відповідно ст. 163 ЦПК у ній повинно бути зазначено:
У разі відсутності РНОКПП боржника, заявник, відповідно до ст.84 ЦПК України, може звернутися до суду з клопотанням про витребування доказів (в заяві про видачу судового наказу про стягнення аліментів або окремим клопотанням). Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 ЦПК України. Заявник має право відкликати заяву про видачу судового наказу до її розгляду судом. Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом 5 днів з дня її надходження. Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника. За результатами розгляду заяви про видачу судового наказу суд видає судовий наказ або постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу. Відповідно до частини 7, 8 статті 170 ЦПК України, у разі видачі судового наказу відповідно до пункту 4 частини першої статті 161 ЦПК України боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів. У разі видачі судового наказу відповідно до пунктів 4 і 5 частини першої статті 161 ЦПК України, судовий наказ може бути переглянуто за нововиявленими обставинами у порядку, встановленому главою 3 розділу V цього Кодексу.
Наслідки видачі судового наказу про стягнення аліментів
Після видачі судового наказу суд не пізніше наступного дня надсилає його копію (текст) боржникові разом з копією заяви про видачу судового наказу та доданими до неї документами. Судовий наказ про стягнення аліментів скасуванню не підлягає. Протягом 5 днів з дня набрання судовим наказом законної сили суд надсилає його копію (текст) стягувачу. Відповідно до ст. 3 ЗУ "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII судовий наказ є виконавчим документом, підлягає примусовому виконанню та може бути пред’явлено до виконання протягом усього періоду, на який присуджені аліменти.
Час, з якого присуджуються аліменти на дитину
В разі подання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів, вони присуджуються до стягнення із дня подання такої заяви.
Пільги по сплаті судового збору
Відповідно до п. 3 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів. Таким чином, судовий збір за подання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів не сплачується.
Прожитковий мінімум на дитину в 2019 році становить:
Отже, 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку становитиме половину від вищезазначеної суми.
Відтак, максимальний розмір аліментів за такої процедури становитиме:
Проте, якщо Ваш чоловік має дохід і Ви зможете це довести, то відповідно до п.4 ч.1 ст.161 ЦПК України Ви можете стягнути аліменти на утримання дитини у розмірі:
АЛЕ розмір стягнутих аліментів не може перевищувати десять прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.