flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Затверджено правила торгівлі у розстрочку

15 квітня 2011, 10:56

     Кабінет Міністрів України затвердив правила торгівлі у розстрочку фізичним особам.

Відповідна постанова від 30 березня 2011 р. № 383 опублікована на офіційному сайті Уряду.

Правила встановлюють порядок продажу резидентами або нерезидентами непродовольчих товарів фізичним особам у розстрочку, тобто на умовах розстрочення кінцевого розрахунку, на визначений строк та під відсоток.

Продаж товарів у розстрочку здійснюється на підставі договору купівлі-продажу товарів у розстрочку, який укладається між суб’єктом господарювання та фізичною особою (покупцем), відповідно до якого суб’єкт господарювання зобов’язується передати обумовлений товар, а покупець провести розрахунки за товар у строки та у розмірах, передбачених договором.

Договір укладається за умови пред’явлення покупцем паспорта і довідки для придбання товарів у розстрочку (додаток), що видається за місцем роботи (навчання), а непрацюючим пенсіонерам — органом, що призначив пенсію.

Довідка для придбання товарів у розстрочку видається підприємством (установою, організацією) особам, які перебувають у трудових відносинах з цим підприємством (установою, організацією) або навчаються у навчальному закладі не менш як три місяці і постійно отримують заробітну плату (стипендію).

Довідка не видається фізичним особам, у яких утримання за виконавчими документами становлять 50 % заробітної плати (стипендії, пенсії).

Під час продажу товарів у розстрочку з покупців на користь суб’єкта господарювання на суму, що відповідає ціні товару, проданого у розстрочку, можуть нараховуватися відсотки, розмір яких встановлюється договором.

Передача у розпорядження покупцеві товарів, що придбаваються у розстрочку, здійснюється за умови внесення першого внеску (завдатку), розмір якого визначається договором.

У разі коли особи, які придбавають товари у розстрочку, здійснюють виплати за виконавчими документами у розмірі менш як 50 % їх заробітної плати (стипендії, пенсії), суб’єкт господарювання під час продажу товарів у розстрочку визначає суму розстрочки з таким розрахунком, щоб загальна сума щомісячних утримань за виконавчими документами, а також на оплату товару, що продається у розстрочку, не перевищувала 50 % відповідної місячної заробітної плати (стипендії, пенсії).

Право власності на товари, передані у розпорядження покупця, переходить до нього після проведення кінцевого розрахунку.

Під час продажу транспортних засобів у розстрочку суб’єкт господарювання робить позначку “розстрочка” у довідці-рахунку або в акті приймання-передачі, що видається заводом-виробником покупцеві. Такі транспортні засоби не підлягають відчуженню, про що в свідоцтві про їх реєстрацію робиться позначка “відчуження заборонено”, а також не знімаються з обліку в органах Державтоінспекції до пред’явлення покупцем договору з відміткою суб’єкта господарювання про проведення розрахунку в повному обсязі.

Сума розстрочки, що надається, не повинна перевищувати розміру тримісячної заробітної плати (стипендії, пенсії) покупця у разі продажу товарів з розстроченням платежу на шість місяців, шестимісячної — з розстроченням платежу на дванадцять місяців, дванадцятимісячної — з розстроченням платежу на двадцять чотири місяці. Зазначені обмеження не стосуються випадків продажу транспортних засобів.

На товари, придбані у розстрочку, поширюються гарантійні строки обслуговування (ремонту) або гарантійна заміна, встановлені для товарів, що продаються у роздрібній торговельній мережі з розрахунком без розстрочки.

Суб’єкт господарювання під час продажу у розстрочку від одного до п’яти років транспортних засобів визначає суму розстрочки в національній грошовій одиниці.

За несвоєчасне внесення чергових платежів за придбані у розстрочку товари з покупців, що здійснюють погашення суми розстрочки шляхом внесення готівки до каси суб’єкта господарювання або шляхом безготівкового перерахування через банківські установи, або з підприємств (установ, організацій), де вони працюють (навчаються), на користь суб’єкта господарювання стягується відсоток у розмірі, який обумовлений договором. Якщо покупець не здійснив у встановлений договором строк черговий платіж за проданий у розстрочку товар, продавець має право вимагати повернення проданого товару.

За матеріалами UBR