flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За самовільно знесену у власній квартирі стіну можна отримати 12 років в’язниці

14 лютого 2011, 09:14

Почав діяти Закон від 13.01.11 р. № 2924-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення в житлово-комунальному господарстві», який підвищив штрафи за знищення зелених насаджень та встановив кримінальну відповідальність за знищення чи пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства.
Відтепер за умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства, якщо це призвело або могло призвести до неможливості експлуатації, порушення їх нормального функціонування, що спричинило небезпеку для життя чи здоров’я людей або майнову шкоду у великому розмірі, встановлено кримінальну відповідальність.
Каратимуть штрафом від ста (1700 грн.) до двохсот п’ятдесяти (4250 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. За ті самі дії, вчинені повторно або загальнонебезпечним способом, доведеться розплачуватися позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. А якщо дії спричинять загибель людини чи інші тяжкі наслідки або майнову шкоду в особливо великому розмірі (збитки в тисячу (17000 грн.) і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян), можуть позбавити волі на строк від п’яти до дванадцяти років.
До об’єктів житлово-комунального господарства, за пошкодження яких доведеться відповідати, віднесли житловий фонд (будинки та квартири), об’єкти благоустрою, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, а також їхні мережі чи складові (кришки люків, решітки на них тощо).
Звичайно, навряд чи вдасться впіймати того, хто зняв люк, але на осіб, унаслідок чиїх дій укотре завалиться будинок, чекатиме відповідальність. Як довести, що перепланування квартири відбулося до набрання чинності законом, невідомо. Вирішувати це доведеться у кожному конкретному випадку по-різному з урахуванням наявних можливостей. Водночас лишається відкритим питання виявлення таких пошкоджень чи знищень, адже, наприклад, потрапити до квартири без дозволу хазяїна можна лише у крайніх випадках, пов’язаних з урятуванням життя, майна чи ліквідацією аварії. А проникнення до житла, проведення там огляду чи обшуку не допускається без умотивованого рішення суду. Крім цього, чи захочуть правоохоронці виявляти випадки, коли ці дії ще не призвели до негативних наслідків, а лише можуть призвести?
Закон також збільшив розмір штрафів за знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об’єктів озеленення в населених пунктах, невжиття заходів для їхньої охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об’єктами озеленення: для громадян — від 170 грн. до 510 грн.; для посадових осіб або фізичних осіб—підприємців — від 510 грн. до 850 грн. Отже, паркування авто на газоні біля будинку подорожчає. Проте чи врятує це насадження? Навряд чи.

За матеріалами офіційної газети ВР «Голос України».