flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Роботу бізнес-омбудсмена збираються врегулювати законом

28 березня 2016, 11:34

счетчик посещений

В Україні на законодавчому рівні пропонують врегулювати роботу інституту бізнес-омбудсмена в якості посередника, незалежної, третьої особи, що сприятиме суб’єктам підприємництва у захисті їх права на підприємницьку діяльність.

Відповідну пропозицію містить урядовий проект Закону від 24.03.2016 № 4299 "Про Установу бізнес-омбудсмена".

Законопроектом  передбачається, що Установа бізнес-омбудсмена є недержавною неприбутковою організацією, яка сприяє захисту суб’єктів підприємництва під час реалізації ними конституційного права на провадження підприємницької діяльності, а також захисту від корупції та інших форм недобросовісної поведінки у сфері господарювання.

Керівним органом є наглядова рада. Наглядова рада складається з уповноважених представників групи сторін.

 До складу Установи входять:

- бізнес-омбудсмен;

- два заступники бізнес-омбудсмена;

- секретаріат Установи, до складу якого входять працівники, які можуть відповідно до потреб Установи найматися на роботу та звільнятися з роботи згідно із законодавством, Регламентом та Статутом Установи.

Бізнес-омбудсмен та його заступники обираються одноголосно наглядовою радою, яка здійснює загальний нагляд за діяльністю Установи.

Бізнес-омбудсменом або заступником

бізнес-омбудсмена може бути громадянин України, іноземець або особа без громадянства, що має бездоганну ділову репутацію, високі моральні якості, вищу економічну або юридичну освіту, глибокі знання господарських, суспільних та владних проблем в Україні та відповідає критеріям, визначеним наглядовою радою.

Бізнес-омбудсменом та його заступником не можуть бути обрані особи, визнані судом недієздатними, особи, які мають не зняту в установленому порядку судимість за вчинені злочини, у тому числі за кордоном, особи, які є або були протягом останніх трьох років державними службовцями в Україні або обіймали в Україні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або юридичних особах, що належать до сфери управління органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Бізнес-омбудсмен та його заступники не можуть займати в Україні будь-які виборні посади або обіймати інші посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, виконувати іншу оплачувану чи неоплачувану роботу в зазначених органах або юридичних особах, що належать до сфери управління органів державної влади або органів місцевого самоврядування, а також будь-яких інших суб’єктах господарювання, що провадять підприємницьку діяльність в Україні, крім дорадчої діяльності як консультанта на громадських засадах, пов’язаної з їх основною діяльністю. Бізнес-омбудсмен та його заступники не можуть брати фінансової або іншої інвестиційної участі в підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності, які створені або провадять підприємницьку діяльність на території України.

Бізнес-омбудсмен здійснює такі повноваження:

- очолює Установу та вносить пропозиції щодо визначення стратегії, пріоритетів діяльності;

- приймає рішення щодо виконання завдань та реалізації функцій Установи;

- представляє Установу у відносинах з наглядовою радою та будь-якими третіми особами;

- звітує наглядовій раді про роботу Установи;

- приймає рішення щодо залучення на контрактній основі експертів, вчених, фахівців, зокрема іноземних, для виконання покладених на Установу завдань;

- приймає рішення щодо розгляду скарг відповідно до Регламенту Установи;

- здійснює контроль за роботою заступників бізнес-омбудсмена та секретаріату Установи;

- делегує свої повноваження заступникам бізнес-омбудсмена та працівникам Секретаріату відповідно до Статуту та Регламенту Установи;

- здійснює інші повноваження.

Основними завданнями Установи є:

1) прийняття та розгляд відповідно до Регламенту Установи скарг від суб’єктів підприємництва, розгляд питань, що ініційовані бізнес-омбудсменом, стосовно дій або бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, що належать до сфери управління органів державної влади або органів місцевого самоврядування, та/або їх посадових і службових осіб щодо недобросовісної поведінки у сфері підприємництва;

2) внесення органам державної влади та органам місцевого самоврядування, юридичним особам, що належать до сфери управління органів державної влади або органів місцевого самоврядування, подань, що вимагають виправлення випадків, що мають ознаки недобросовісної поведінки у сфері господарювання, чи запобігання випадкам недобросовісної поведінки у сфері господарювання.

Також документом передбачається внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо порушення прав, що стосуються установи бізнес-омбудсмана.  

Неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, на запит Установи бізнес-омбудсмена  пропонується карати накладенням штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За втручання у діяльність бізнес-омбудсмена, його заступників та інспекторів які працюють в Установі бізнес омбудсмена  - позбавленням волі на строк до трьох років.

Також бізнес-омбудсману хочуть дозволити складати протоколи про адміністра­тив­ні право­пору­шення, та застосовувати до нього та його заступників особливий порядок кримінального провадження.

Нагадаємо, що з 10 грудня 2014 року посаду бізнес-омбудсмен в Україні займає  Альгірдас Шемета — литовський і європейський політик, колишній міністр фінансів Литви.

 За матеріалами газети "Закон і Бізнес"