Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Уряд запропонував парламенту схвалити порядок реструктуризації зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечними кредитами), шляхом зміни валюти виконання зобов’язань за кредитами в інвалюті на гривню.
Відповідний законопроект №4004 було зареєстровано у ВР минулого тижня. У разі схвалення цього проекту втратить чинність Закон “Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті”.
Реструктуризації підлягають зобов’язання
позичальника за договором про надання іпотечного кредиту в інвалюті, що відповідає таким ознакам у сукупності:
- загальна сума заборгованості станом на 1 січня 2015 р. не перевищує 2,5 мільйона гривень згідно з офіційним курсом Нацбанку та строк повернення якої станом на 1 січня 2014 р. не настав;
- кредит в інвалюті було надано позичальнику з метою придбання єдиного житла чи майнових прав на єдине житло, або придбання земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва житлового будинку, який є або стане єдиним житлом позичальника;
- станом на 1 січня 2014 р. відсутня прострочена заборгованість за договором про надання іпотечного кредиту в іноземній валюті або така прострочена заборгованість погашена до моменту реструктуризації.
Банку заборонено вимагати від позичальника сплати будь-яких платежів, зборів, комісій тощо на свою користь за проведення та оформлення реструктуризації зобов’язань. Водночас банк має право вимагати страхування предмета іпотеки.
Дія нормативного акту не поширюється на іпотечні кредити, які були надані в інвалюті, але за якими до дати набрання чинності цим Законом вже проведена реструктуризація зобов’язань.
Згідно з проектом реструктуризація відбувається в наступному порядку:
- заборгованість перераховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на день проведення реструктуризації;
- на різницю між сумою заборгованості за договором про надання кредиту, перерахованої за офіційним курсом гривні, та сумою прощення за кредитом, банк встановлює фіксовану процентну ставку у розмірі не більшому, ніж зазначений в договорі про надання іпотечного кредиту на момент його видачі, та не підвищує її протягом 3 років з дати проведення реструктуризації.
- на суму прощення за кредитом банк встановлює фіксовану процентну ставку у розмірі 0,01% річних, нараховані проценти підлягають сплаті позичальником наприкінці строку дії нового кредитного договору разовим платежем.
Після проведення реструктуризації та за умови належного виконання позичальником своїх зобов’язань за новим кредитним договором, забезпеченням за яким є єдине житло, банк зобов’язаний здійснити прощення (анулювання) не менш як 25% реструктуризованої заборгованості. В окремих випадках (єдине соціальне житло, учасник бойових дій і т.д.) сума
прощення може сягнути 100%.
Нагадаємо, в січні цього року ВР розглянула заветований Президентом Закон про реструктуризацію боргів в інвалюті. Депутати не змогли подолати вето і Закон було скасовано.
За матеріалами газети "Закон і Бізнес"