flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Реприватизація власності профспілок може бути зведена до банального переділу - юристи

02 квітня 2015, 08:40

счетчик посещений

Уряд намагається вирішити питання правового статусу майна, яке належало або було в користуванні у профспілок колишнього Радянського союзу. В тому числі, шляхом прихованої реприватизації раніше проданих об'єктів.

Такий висновок зробили юристи ЮК Prove Group, проаналізувавши проект Закону «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР». Документ був підготовлений і опублікований 25 березня ц.р. Міністерством економічного розвитку і торгівлі.

Мінекономіки пропонує на рівні закону встановити, що майно, яке було у профспілок станом на 24 серпня 1991 є державною власністю. У випадку, якщо таке майно зараз знаходиться в користуванні у третіх осіб, в тому числі територіальних громад, воно підлягає витребуванню в судовому порядку. Також пропонується встановити, що угоди з відчуження такого майна підлягають судовому оскарженню з метою визнання їх недійсними. При цьому встановлюється, що на такі угоди не поширюються вимоги по позовної давності. Таким чином, під загрозу потрапляють всі об'єкти, які перейшли у приватну власність від профспілок, починаючи з дати розпаду СРСР.

Відповідальним за ці заходи буде Фонд держмайна.

«З одного боку, можна говорити про певну соціальну справедливость, коли майно, що створювалося за державні гроші буде повернуто у власність держави.

З іншого боку, як можна міркувати про правову державу та захист права власності, якщо уряд в один момент може визнати, що певне майно є державним і підлягає поверненню. При цьому, у повному обсязі не виписується на яких підставах ті чи інші операції будуть визнаватися недійсними. Якщо це загальний порядок, передбачений у Цивільному кодексі, то яка необхідність у прийнятті окремого закону? У даному ж випадку передбачається, що будуть визнавати недійсними угоди, які могли бути законними на момент їх вчинення. На підтвердження перекрученості такого підходу додамо, що майно могло бути в майбутньому куплено третіми особами, які є добропорядними набувачами. Такі дії законодавця явно не сприятимуть інвестиційному клімату в Україні, адже люди, які раніше вклали фінанси у розвиток таких об'єктів, їх просто втратять », - коментує Владислав Кочкаров, керуючий партнер ЮК Prove Group.

Враховуючи, що в законі немає конкретних підстав для визнання угод недійсними, з'являються передумови для зловживань.

«Слід зазначити, що проблема профспілкової власності існує практично з самого моменту розпаду СРСР, оскільки спочатку не було визначено, кому належить майно всіх громадських організацій колишнього союзу, а найголовніше - майно профспілок, які володіли практично всіма санаторіями, будинками відпочинку, турбазами, піонертабір та іншими об'єктами. А це мільйони гривень.

Більше того, до теперішнього моменту, це питання толком так і не було врегульовано, оскільки не могли визначитися, хто ж контролюватиме такі ласі об'єкти. Вирішення проблеми, яке пропонують депутати, зараз більше нагадує фундамент для чергового переділу власності, який таким і залишиться, якщо документ не допрацювати.

У свою чергу, підприємцям, у разі ухвалення законопроекту, необхідно врахувати, що Кабмін встановить процедуру відшкодування коштів при поверненні майна в державну власність. Таким чином, якщо є ризики, що майно заберуть, їм краще зібрати інформацію про тих коштах, які вони витратили на поліпшення об'єктів (ремонт, реконструкція тощо). Це буде хорошою підмогою для отримання відшкодування. Також, радимо по максимуму зібрати документи, що підтверджують законність угоди, особливо щодо повноважень тих осіб, які відчужували майно, з метою доказів законного придбання об'єктів в минулому », - зазначив на завершення В. Кочкаров.


 За матеріалами газети "Закон і Бізнес"