flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нотаріальний тиск

17 грудня 2014, 11:33

счетчик посещений

Розширено перелік документів, на яких нотаріуси роблять виконавчі написи для стягнення заборгованості. Зокрема, останні з’являться на іпотечних і кредитних договорах.

Кабмін прийняв постанову «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 26.11.2014 №662. Відтепер безспірний порядок стягнення заборгованості поширюється на іпотечні й кредитні договори, а також на аграрні розписки.

«Цією постановою збільшено перелік документів, на яких нотаріуси роблять виконавчі написи для подальшого стягнення заборгованості в безспірному, примусовому порядку. Основним нововведенням є включення до цього переліку іпотечних договорів, а також окремим розділом — кредитних договорів», — прокоментував зміни старший юрист департаменту судової практики ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Олександр Ткачук.

За його словами, до 26 листопада 2014 р. нотаріуси також здійснювали виконавчі написи на іпотечних договорах, виходячи із загального критерію, встановленого Порядком для нотаріальних договорів, проте спосіб стягнення часто був неефективним.

«Основне питання, яке виникало при їх оскарженні, — це підтвердження факту безспірності вимог кредитора, на підставі яких був зроблений нотаріальний напис, а також обмеженість у термінах здійснення напису (1 рік). Зміни передбачають конкретний перелік документів, які необхідно подати нотаріусу для здійснення напису на іпотечному договорі: оригінал іпотечного договору; оригінал і копію договору, зобов’язання за яким забезпечені іпотекою; вимогу до боржника про погашення боргу; докази відправлення вимоги боржнику плюс довідки банку про ненадходження коштів», — пояснив О.Ткачук.

На думку юриста, цікавим є включення до переліку документів, на яких може здійснюватися нотаріальний напис, кредитних договорів без умови про їх нотаріальне посвідчення. Це значно спростить процедуру стягнення кредитів з боржників порівняно з тривалою процедурою судового стягнення, підкреслив він. Для отримання виконавчого документа (напису) достатньо буде подати нотаріусові оригінал кредитного договору й виписку з рахунку боржника з позначкою банку про непогашення заборгованості.

При цьому правозахисник підкреслив, що виконавчий напис не має нині особливої популярності серед банків-кредиторів як спосіб звернення стягнення на іпотечне майно у зв’язку з негативною судовою практикою його оскарження й частими скасування. Тому, можливо, таким чином Уряд хоче встановити чіткі правила здійснення нотаріусами написів для мотивації кредиторів обирати саме такий спосіб стягнення й не надавати пріоритету суду, як це відбувається сьогодні.

    За матеріалами газети "Закон і Бізнес"