flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Україні створили профспілку працівників виборчкомів

03 жовтня 2014, 10:15

счетчик посещений

Ряд громадських організацій оголосили про створення Профспілки «Єдина асоціація працівників виборчих комісій», що дозволить 380 тис працівників виборчих комісій захистити своє право на працю в ході виборчого процесу.

 Про таке своє рішення громадські організації оголосили сьогодні під час прес-брифінгу «Як захистити права тих, хто вважає?», повідомили «ЗіБ» у ЛІГАБізнесІнформ.

 «В Україні на сьогоднішній день трудові права членів виборчих комісій, спостерігачів повсюдно порушуються. Законодавчо прописано прямий зв'язок і залежність працівників виборчих комісій від політичних сил. Фінансування, оплата праці цих працівників здійснюється в основному за рахунок політичних сил. Відбувається це тому, що до цих пір в нашій країні не сформований чіткий механізм взаємодії працівників виборчкомів, спостерігачів та представників різних партій. Ніколи з такими категоріями працівників не укладалися трудові договори, не був закріплений розмір оплати за ту працю, яку виконують ці категорії працівників і як наслідок вони не могли відстояти свої права в судовому порядку, так як ніде не була закріплена сума зарплати або винагороди за ту працю, яка була ними виконана під час роботи на виборчій дільниці. Наше завдання зробити так, щоб люди, що забезпечують виборчий процес в комісіях не виконували свою роботу в розрізом з КзпП, а навпаки мали захист, уклали трудовий договір в якому були прописані і права і обов'язки », - каже керівник юрдепартаменту hh.ua Анна Воєводіна.

Крім того, робота на виборчих дільницях проходить з порушенням норм трудового законодавства. Адже, режими відпочинку абсолютно не дотримуються, часто працівники не йдуть з виборчих дільниць по 4 доби (поки не підрахують голоси всіх виборців і не здадуть документацію) в окружкоми або ЦВК, не мають часу і місця, щоб прийняти їжу і т.д. Працівники виборчих комісій повинні мати уявлення про свої трудові права і повинні бути захищені трудовим договором, - розповіли Дмитро Осьмак (спостерігач на виборах 2012 року) та Зінаїда Ігнатенко (член виборчих комісій з 1971 року). Вони обидва висловили думку, що така організація вкрай необхідна зараз учасникам виборчого процесу, працюючим у виборчих комісіях.

У той же час Олександр Юраков - кандидат у депутати 2012 року і громадський діяч зазначив, що на сьогоднішній день свої профспілки, які професійно захищають інтереси працівників є практично в кожній галузі. Винятком на даний момент є тільки ті працівники, які забезпечують виборчий процес на виборчих дільницях.

«За роки незалежності проведена маса виборчих кампаній і на сьогоднішній день вже виходячи з досвіду є розуміння, що від них залежить
демократичний розвиток нашого суспільства. Коли людина покладає на себе такі зобов'язання як контроль над виборчим процесом чисто, прозоро і в інтересах виборців, потрібно розуміти що вона покладає на себе і величезну відповідальність. Але на превеликий жаль ця відповідальність на сьогоднішній день ніяк і ніким не захищена: ні професійно, ні соціально, ні фінансово »- підкреслює пан Юраков.

На сьогоднішній день, відповідно до законодавства тільки 4 члени виборчих комісій отримують заробітну плату з бюджету і з ними укладаються строкові трудові договори, всі інші члени виборчкомів фінансуються за рахунок політичних партій. Тому, в нинішній ситуації говорити про прозорість виборів не доводитися.

«На жаль, не завжди партії, «наймаючи на роботу» людей, які контролюють виборчий процес, оплачують роботу і захищають їх інтереси. На багатьох здійснюється також моральний тиск, іноді з боку інших політичних партій, іноді з боку інших учасників виборчого процесу. Від цього також повинна захищати профспілка».

Також пан Юраков звернув увагу ще на дві складові, які допомогли б забезпечити захист - соціальну та матеріальну: «Ще однією важливою проблемою є соціальний захист: страховка, лікарняний і т.д. Адже не рідко, коли член виборчкому або спостерігач потрапляє в лікарню після закінчення або під час виборчого процесу. Ніхто їм потім не оплачує лікарняні листи». Мета профспілки - захист прав працівників і відстоювання соціальних гарантій. Якщо до питання підходити комплексно, то абсолютно зрозуміло, що потрібно також змінювати виборче законодавство, закріплюючи на законодавчому рівні розмір заробітної плати для учасників виборчого процесу, що працює в комісіях.

На сьогоднішній день для людей, які причетні до виборчого процесу, відкрита гаряча лінія (044) 228 17 74, за якою вони зможуть дізнатися про свої права та гарантії, і як правильно оформити трудові відносини в ході виборчого процесу.

За матеріалами газети "Закон і Бізнес"