Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як змінилися податки та сума зборів відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», пояснює юридична фірма "Гвоздій та Оберкович".
01 квітня 2014 року набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Зазначений нормативно-правовий акт містить низку новацій, більшість з яких стосується розміру податків.
Зокрема, встановлено ставки податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість у розмірі 18 та 20% відповідно (розмір ставок змінюватися не буде), підвищено акциз на алкоголь до 39%, тютюнових виробів до 31 %, та збільшено акциз на пиво до 42,5%.
Не оминув Закон і ставки плати за землю. Відтепер, розмір орендної плати за землю не може бути меншим ніж 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 6 Закону внесені зміни до пункту 167.5 ПКУ, згідно яких визначено диференційовану ставку податку на доходи фізичних осіб в залежності від результатів перерахунку загального річного оподатковуваного доходу для бази оподаткування. Зокрема, якщо база оподаткування звітного податкового року не перевищує 204 прожиткових мінімуми (239904 гривні), ставка податку складатиме 15 відсотків; якщо база оподаткування перевищує 204 прожиткових мінімуми (239904 гривні), але не перевищує 396 прожиткових мінімуми (465696 гривень), ставка податку складатиме 20 відсотків до суми такого перевищення (наприклад, загальний річний оподатковуваний дохід складає 500000 гривень, сума перевищення – 34304 гривень, до якої підлягає застосуванню ставка податку в розмірі 20 відсотків); якщо база оподаткування перевищує 396 прожиткових мінімуми (465696 гривень), ставка податку складатиме 25 відсотків до суми такого перевищення.
До інших змін, внесених Законом, відносяться: підвищення розміру митної вартості товарів, операції з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України яких не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість (змінено підпункт 196.1.16 ПКУ).
Зменшено сумарну фактурну вартість товарів з 300 до 150 євро. Не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість (змінено підпункт 196.1.17 ПКУ) операції з ввезення на митну територію України, сумарна фактурна вартість яких у несупроводжуваному багажу не перевищує еквівалент 150 євро: на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях; на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях.
Також з 01 квітня 2014 року удвічі збільшено ставки збору за використання радіочастотного ресурсу мобільним операторам, що, в свою чергу, може призвести суттєве подорожчання мобільного зв’язку.
Передбачено сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування юридичними та фізичними особами, які здійснюють операції з купівлі іноземної валюти в безготівковій та/або готівковій формі. Об’єктом оподаткування визначено суму операції з купівлі іноземної валюти в безготівковій та/або готівковій формі. Ставка збору встановлена в розмірі 0,5 відсотка від об’єкта оподаткування.
Законом внесено зміни і в Порядок обчислення бази оподаткування при сплаті податку на нерухомість. Встановлено, що з 01 квітня 2014 року, об’єктом оподаткування виступає загальна площа об’єкту нерухомості, а не виключно житлова, як це було до 01 квітня 2014 року.
Також коментованим Законом було підвищено ставки наступних податків та зборів:
- за першу реєстрацію транспортного засобу;
- екологічний податок;
- плата за користування надрами;
- за спеціальне використання поверхневих вод;
- за використання підземних вод.
ТЕХНІЧНА ПОМИЛКА ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ ПРОЦЕНТІВ
Міністерство фінансів України повідомило, що під час підготовки Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» було допущено технічну помилку, зокрема, в частині набрання чинності з 01 квітня 2014 року пункту 35 розділу І зазначеного Закону, яким скасовано норму про незастосування ставки 5% для процентів до 01 січня 2015 року.
Міністерство фінансів повідомило, що зазначена помилка буде виправлена шляхом подання законопроекту щодо призупинення у період з 01 квітня до 01 липня 2014 року дії відповідних норм Податкового кодексу України в частині застосування ставки податку на доходи фізичних осіб в розмірі 5% для процентів.
Таким чином, оподаткування відсотків буде здійснюватися починаючи з 01 липня 2014 року.
МІНДОХОДІВ СКАСОВУЄ КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ПРОВЕДЕНИХ ПЕРЕВІРОК
Міністерство доходів і зборів на своєму офіційному сайті повідомило про скасування критеріїв ефективності проведених перевірок суб’єктів господарювання. Нагадаємо, що критерії були запроваджені у липні минулого року відповідним відомчим наказом Міністерства. Згідно з минулорічним документом, під час перевірок юридичних осіб із валовими доходами понад 100 млн. грн., сума донарахувань основного платежу повинна була складати не менше 1 млн. грн. Якщо обсяг валових доходів коливався у межах від 30 млн. грн. до 100 млн. грн., донарахування складали не менше 500 тис. грн. При валових доходах до 30 млн. грн., сума донарахованих податків мала б бути від 250 тис. гривень.
Скасування зазначених критеріїв, за твердженням Міністерства, має призвести до підвищення якості організації перевірки та якості складання матеріалів перевірки, що, в цілому, має призвести до зменшення випадків порушення прав платників податків.
МИТНІ ПІЛЬГИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО ЕКСПОРТУ
Європейський Парламент підтримав пропозицію Європейської Комісії щодо запровадження пакету автономних торговельних преференцій ЄС для України, в рамках яких Європейський Союз в односторонньому порядку поширить на український експорт до ЄС митні пільги, передбачені положеннями Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині Зони вільної торгівлі Україна-ЄС.
Зазначені преференції набудуть чинності після їх схвалення Радою міністрів ЄС та будуть діяти до 01 листопада 2014 року.
МІНДОХОДІВ РОЗ’ЯСНИЛО ПОРЯДОК ОПЛАТИ ПДФО ЗА ПІДРОЗДІЛИ ПОДАТКОВИХ АГЕНТІВ, ЯКІ ЗАРЕЄСТРОВАНІ В АР КРИМ
Міністерство доходів і зборів у своєму листі № 6679/7/99-99-17-02-01-17 від 24.03.2014 року надало роз’яснення податковим агентам, які мають відокремлені підрозділи в Автономній республіці Крим та які не уповноважені на сплату ПДФО.
У зазначеному листі Міністерство зазначає, що до врегулювання ситуації в Автономній республіці Крим необхідно спрямувати перерахування податку на доходи фізичних осіб до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) головного підприємства.
Крім того, Міністерство доходів і зборів повідомило, що єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сплачується у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів за місцем територіальної реєстрації платника.