Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Набрання посеред року чинності законом, яким визначено правила звітності стосовно трансфертного ціноутворення, суттєво ускладнило її підготовку. Тому у ВР уважають, що правила надання таких даних слід відкоригувати.
Невдалий час
Відповідно до п.39.4 ст.39 Податкового кодексу для цілей контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Тобто платники податків можуть коригувати податкові зобов’язання лише за результатами календарного року. Проте, як зазначає народний депутат Віталій Хомутиннік (депутатська група «Економічний розвиток»), ст.39 була введена в дію посеред року. Це, на думку парламентаря, унеможливлює подання до 1 травня 2014 р. достовірного звіту про контрольовані операції, що призведе до необгрунтованого застосування податковими органами штрафів за неподання цього звіту.
Крім того, на виконання вимог ст.39 ПК до цього часу не розроблено методики визначення ціни банківських послуг, що унеможливлює також застосовувати норми платниками податків у 2014 р. зазначеної статті кодексу.
Тому, наголошує парламентар, є необхідність уточнити механізм застосування ст.39 ПК в поточному році. Для цього він підготував законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо звітного періоду при застосуванні норм трансфертного ціноутворення)» (№4527).
Проектом пропонується встановити, що перший звіт про контрольовані операції за період з 1 вересня до 31 грудня 2013 р. буде подаватися до 1 жовтня 2014 р., а не 1 травня цього року, як визначено в чинному законодавстві. Крім цього, проект передбачає, що не застосовуватимуться штрафи у зв’язку із самостійним корегуванням грошових зобов’язань, пов’язаних із корегуванням цін у контрольованих операціях за цей період. Також нардеп наполягає на неохідності зменшення розміру штрафів за неподання звіту про контрольовані операції.
Експертна оцінка
Головне науково-експерте управління ВР у цілому погодилося з необхідністю вирішення проблеми щодо періоду трансфертної звітності. Фахівці нагадали, що набрання чинності законом посеред року не відповідає вимогам пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПК, де визначено принцип стабільності податкового законодавства. Відповідно до нього зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть уноситися пізніше ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому діятимуть нові правила та ставки. Крім цього, податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
До того ж експерти зазначають, що норми ст.39 ПК щодо трансфертного ціноутворення діяли тільки півроку, крім цього, такий механізм ціноутворення в цілях оподаткування є новим для вітчизняного законодавства, а платники податків не мають практичного досвіду в питаннях трансфертного ціноутворення. Тому, на думку експертів, було б логічно прийняти рішення щодо незастосування жодних фінансових санкцій до відповідних платників податків. «Така звітність дозволить відповідним державним фінансовим органам проаналізувати вітчизняну практику застосування трансфертного ціноутворення, узагальнити допущені платниками податків помилки та, у разі необхідності, внести відповідні коригування в чинне податкове законодавство», — наголошують в управлінні.
Разом з тим важко сказати, чи погодяться парламентарі врегулювати це питання, але, якщо зміни внесені не будуть, низку підприємств очікують труднощі при підготовці відповідної звітності.
Разом з тим експерти сумніваються, що контроль за трансфертним ціноутворенням принесе значні кошти до бюджету. Зокрема, на думку старшого економіста Центру соціально-економічних досліджень Володимира Дубровського, потенціал, закладений у цьому законодавстві, є досить суттєвим і, якщо б його використали на повну потужність, можна отримати великі надходження. Однак експерт уважає, що нинішній Уряд, як і попередній, не захоче конфліктувати з олігархами, адже існують проблеми з контролем над країною. У таких умовах дуже багато залежатиме від великого бізнесу. А тому олігархів навряд чи очікують суворі санкції та особливо прискіплива увага до їхнього бізнесу.
За матеріалами газети "Закон і Бізнес"