Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Парламент спростив процедуру реєстрації прав власності на дачні будинки, присадибні будівлі та споруди, які були завершені будівництвом до 5 серпня 1992 р. Тепер їхнім власникам не доведеться звертатися в БТІ для отримання технічного паспорта, а потрібно тільки надати витяг з погосподарської книги.
Презентуючи свій проект (№2252), нардеп Валентин Нечипоренко відзначив, що необхідність його прийняття пов’язана з тим, що на зорі незалежності громадянам, які мешкали в сільській місцевості, для оформлення правочинів щодо свого майна достатньо
було взяти довідку в голови сільської ради. Тому вони й не поспішали з отриманням державного акта про право власності на своє майно. Натомість сьогодні, за словами нардепа, для виготовлення технічного паспорта доводиться сплатити 8000 —10000 грн. підприємству, яке зробить обстеження будинку.
Крім того, відповідно до законодавства, що діяло до 5 серпня 1992 р., не передбачалося введення в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, розташованих у сільській місцевості, і вони не підлягали реєстрації в органах БТІ. Документом, що містив вичерпну інформацію про об’єкт та його власника, була погосподарська книга, яка зберігалася в сільській раді.
Автор законодавчої ініціативи також урахував те, що власники таких будинків — переважно пенсіонери, які не в змозі оплатити послуги за виготовлення технічного паспорта.
Відтепер відповідно до ухвалених змін до ст.19 закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація об’єктів нерухомості, які розташовані на території сільських рад і закінчені будівництвом до 5.08.92, з подальшим виданням відповідного свідоцтва про право власності, не потребуватиме проведення технічної інвентаризації. Звісно, якщо така реєстрація не була здійснена раніше.
Документом, що замінить технічний паспорт у разі його відсутності, стане витяг з погосподарської книги, який надаватимуть виконавчий орган сільських рад (у разі, якщо такий орган не створений — сільський голова) або відповідна архівна установа. Тож особам, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, для держреєстрації свого майна буде достатньо подати відповідну заяву та виписку із зазначених книг, а також інші документи, визначені в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Для здійснення держреєстрації документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об’єктами, можуть також уважатися рішення відповідної сільської ради про передання (надання) земельної ділянки в користування або власність.
Щоправда, безоплатною така спрощена схема не буде. Адже передбачено встановити певну плату за виготовлення виписки з погосподарської книги, а за вчинення цивільно-правових дій зі своєю нерухомістю доведеться сплатити державне мито.
За матеріалами газети "Закон і Бізнес"