Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До Ради адвокатів України звернулись з питанням - чи може подружжя адвокатів одночасно надавати правову допомогу різним сторонам провадження і чи не буде така робота конфліктом інтересів? Адже закон прямої заборони не містить, відзначають автори звернення.
Про це йшла мова на засіданні РАУ, яке 13 листопада проходило в Києві. Обговорюючи це питання члени Ради адвокатів України розділились на два табори - одні стверджували, що на таку спільну роботу слід встановити категоричну заборону, інші ж дотримуються думки, що звужувати права колег не можна, а тому з деякими застереженнями подружжя може працювати над однією справою, хоч і по різні боки барикад.
Слід зауважити, перед РАУ поставили наступні питання:
1. Чи можуть одночасно подружжя адвокатів надавати правову допомогу різним сторонам провадження, наприклад: один з подружжя надає правову допомогу потерпілому, а інший з подружжя - обвинуваченому, або один представляє інтереси свідка з боку потерпілого, а другий підозрюваного?
2. Якщо так, чи не буде при наданні такої правової допомоги конфлікту інтересів у провадженні?
На засіданні РАУ представили проект роз’яснення з даного питання відповідно до якого, при кожному випадку виникнення конфлікту інтересів, пов’язаного з наданням правової допомоги подружжям адвокатів одночасно різним сторонам провадження, обидва адвокати мають скласти свої повноваження в конкретній справі (не укладати договір про надання
правової допомоги) або гарантувати забезпечення інтересів таких клієнтів їхнім безумовним попереднім письмовим погодженням на надання правової допомоги подружжям адвокатів.
Дане питання обговорювалось і на минулому засіданні Ради адвокатів, і за словами окремих членів РАУ, вищезазначене формулювання є компромісним варіантом між “категорично ні” та “безумовним так”.
Однак інші члени РАУ вважають, що потенційні ризики занадто великі, в першу чергу - репутаційні. Більше того, це питання не стільки конфлікту інтересів, скільки незалежності адвоката. “Не можна сказати, що згоди обох клієнтів подружжя буде достатньо в даному випадку. Клієнти можуть не розуміти на що вони погоджуються, - відзначали на засіданні РАУ. - Та і не так багато у нас таких пар адвокатів, щоб приймати позитивне рішення”.
Попри зауваження, щоб негативне рішення може не лише звузити права адвокатів, а й унеможливити надання правової допомоги в окремих регіонах з невеликою кількістю відповідних спеціалістів, більшість членів РАУ проголосували за те, що подружжя адвокатів не може надавати допомогу різним сторонам провадження.
З огляду на це, вважають в Раді адвокатів, на наступному з’їзді адвокатів слід поставити питання про внесення змін до ст.9 Правил адвокатської етики (“Неприпустимість конфлікту інтересів”).
Прийняття такого рішення також може відобразитись оцінці представництва різних сторін провадження батьками і дітьми, братами і сестрами. Відзначається, що позитивне рішення у вище вказаному випадку зумовить необхідність погодження аналогічного роз'яснення РАУ і в цьому випадку.
За матеріалами газети "Закон і Бізнес"