flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дискримінація у трудових відносинах

31 січня 2023, 15:17
Дискримінація у трудових відносинах
📃Конституція України гарантує кожному громадянину право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. При цьому на законодавчому рівні забороняються будь-які форми дискримінації.
Детально про те, що таке дискримінація у трудових відносинах розповідає юристка Балтського бюро правової допомоги Подільський місцевий центр з надання БВПД Ірина Бондар.
❓То що ж таке дискримінація
Дискримінація – одне з низки явних і розповсюджених порушень прав і свобод людини. Підставою для вчинення дискримінаційних дій є стереотипи та упередження.
Що ж стосується дискримінації у сфері 👨‍🔧 праці - то це нерівні можливості працівників, наділених рівною продуктивністю, або неоднакове до них відношення з боку роботодавців, суспільства і держави, а також свідоме обмеження прав суб'єктів соціально-трудових відносин, що перекриває їм доступ до рівних можливостей на ринку праці.
‼️1 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла закон про мобінг, який передбачає відповідальність за цькування і приниження на роботі. Цей термін необхідно застосовувати лише тоді, коли йдеться про приниження на роботі. І найбільшим його проявом є психологічне знущання над колегою чи групою працівників або керівництвом.
❓Які існують форми та види дискримінації в Україні
1️⃣Пряма дискримінація - це випадки коли людина цілеспрямовано відмовляє в чомусь іншій людині або ж цілій групі людей певної раси, віку чи статі. Іншими словами це випадки, коли до деяких осіб ставляться менш прихильно, ніж до інших в аналогічній ситуації.
2️⃣Непряма дискримінація – проявляється у створенні певних умов, коли певна група осіб ставиться в несприятливу ситуацію в порівнянні з іншою групою, незалежно від офіційного законодавства держави.
❓Як може проявлятися дискримінація саме у сфері праці
Перше, що потрібно зробити особі, яка зазнала дискримінації на роботі та бажає звернутися за захистом своїх прав це визначити, яка дискримінація відбулася: пряма чи непряма, коли саме відбувся факт порушення та чи є докази факту дискримінації.
У випадках коли вчинювані дії підпадають під ознаки кримінального чи адміністративного правопорушення необхідно звертатися до 👮‍♂️ правоохоронних органів.
Якщо зафіксовані факти не підпадають під ознаки правопорушень необхідно звернутися письмово📝 до роботодавця, та вказати на обставини, які особа вважає дискримінаційними.
Також особа, яка зазнала дискримінації чи мобінгу має можливість:
✔️звернутися зі скаргою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
✔️подати звернення до відповідного територіального підрозділу Державної служби України з питань праці;
✔️звернутися до суду.
❗️Дотримання принципу недопущення дискримінації у сфері праці повинен бути реалізований на всіх етапах трудових відносинах: при укладенні трудового договору, переведенні на іншу роботу, оплаті праці та звільненні.
🟢Для того щоб отримати безоплатну правову допомогу
📌Зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).
📌Номер для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).
📌Юристи працюють на лінії щодня: понеділок – п’ятниця з 08:00 до 19:00; субота, неділя з 09:00 до 18:00.
📌Контактні дані бюро правової допомоги, офіційний сайт та інші сервіси доступу до безоплатної правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua