flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нелегали, моряки та відстані: правова допомога на Одещині

11 вересня 2019, 15:33

Нелегали, моряки та відстані: правова допомога на Одещині

Специфіка Одеської області – протяжність кордонів, багатонаціональне населення, значна кількість мігрантів, туристичний сезон. Тому надання безоплатної правової допомоги в регіоні має свої особливості. Це позначається на роботі центрів та бюро правової допомоги Одещини.

Одеська область найбільша в Україні за площею і за протяжністю з півночі на південь – 580 км. Відстань від найвіддаленіших населених пунктів в районні центри досягає 80 км.

«Питання комунікацій для нас особливе. У нас 30 центрів та бюро правової допомоги, чотири з них – в Одесі. Ми формували офіси так, щоб вони були територіально якомога більш доступними для наших клієнтів», – розповідає директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області Світлана Клішина.

Всі заходи для працівників системи БПД проходять на двох локаціях – південній та північній. Наприклад, в Ізмаїлі та Одесі.

Великі відстані інколи створюють незручності і для адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Наразі Регіональний центр уклав контракти з 135 адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі.

З початку цього року Регіональний центр видав адвокатам понад 4 тис. доручень для надання безоплатної вторинної правової допомоги.

«У середньому у нас по області 50-60 виїздів адвокатів на добу. Є райони, де взагалі не проживають адвокати. Тому ми залучаємо захисників з сусідніх районів та Одеси», – говорить Світлана Клішина.

Ще одна особливість Одещини – кордони з Румунією, Молдовою, невизнаною Придністровською Молдавською республікою, морські порти та курорти. До регіону потрапляє багато громадян іноземних держав та осіб без громадянства. Під час перевірок території ринків «7 кілометр» та «Привоз» практично завжди затримують нелегальних мігрантів з Китаю, В’єтнаму, Сирії, Бангладеш та інших країн. Всі вони – клієнти системи БПД, мають право на адвоката, послуги якого оплачує держава.

З початку роботи місцевих центрів з надання БВПД Одеської області надійшло 551 звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги у справах біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства.

«Це особлива категорія справ, де якісне представництво інтересів клієнтів потребує спеціальних знань та навичок. У тому числі – принципів міжнародного права, положення конвенцій. Важливо правильно використовувати інформаційний простір, враховувати політичний стан країн походження біженців. До того ж, дії у справі мають бути вчинені за короткий проміжок часу», – говорить директорка Регіонального центру.

Тому виникла ідея – створити пул з 10-15 адвокатів, які спеціалізуються на наданні правової допомоги біженцям, іноземцям та особам без громадянства. У квітні цього року юристи та адвокати системи БПД взяли участь у тренінгу для тренерів на тему «Правовий захист біженців: юридичні знання та дидактика». Навчання проводилося БФ «Право на захист» спільно із Агентством ООН у справах біженців в Україні. Тепер вони як тренери передають отримані знання своїм колегам із системи БПД.

Регіональну специфіку має й реалізація на Одещині пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

«Маємо багато викликів – це й часові рамки етапів програми відновлення, подекуди значні відстані, які мусять подолати учасники програми – психологи, медіатори, потерпілі, підозрювані», – розповідає директорка Регіонального центру.

Є певні труднощі у посередників в комунікації зі сторонами, особливо з потерпілими. Та завдяки професіоналізму адвокатів-медіаторів з початку дії проекту укладено 11 медіаційних угод між потерпілими та неповнолітніми, які є учасниками програми. Є вже кілька успішних кейсів.

На Одещині реалізується ще один проект – «Забезпечення доступу вразливих груп населення до медіації у сімейних та спадкових спорах». Одеса стала першим в Україні містом, де клієнти системи БПД можуть безоплатно скористатись послугами медіаторів на базі Одеського місцевого центру з надання БВПД.

«Медіація дає змогу подолати конфлікт, економити бюджетні кошти на оплату послуг адвокатів та зменшує кількість справ, що передаються до суду», – зазначає Світлана Клішина.

Сімейні спори – досить поширена категорія питань, з якими мешканці Одещини звертаються до системи БПД. І тут також є своя особливість – звернення щодо стягнення аліментів з моряків. Адже багато одеситів працюють на суднах іноземних власників. Проте особливості стягнення аліментів з батьків-моряків на утримання дитини прямо на врегульовані чинним законодавством України. Тому звернення щодо стягнення аліментів є специфічною категорією справ, з яким працюють юристи та адвокати системи БПД Одеського регіону.

Одеські «особливості» системи БПД цим не обмежуються. Регіональний центр розташований за адресою вул. Льва Толстого, 6 у будівлі, що була зведена у 1903 році. Цей двоповерховий житловий будинок з адміністративними приміщеннями – пам’ятка архітектури. Сім року потому туди заселився Регіональний центр, а до цього – розташовувався відділ Приморського РАЦСу. Цікава деталь – Світлана Клішина зараз працює у тому самому кабінеті, в якому проходила церемонія укладання її шлюбу.

А ще в офісі Регіонального центру живе рудий кіт. У цьому нічого особливого немає, адже це Одеса – місто котів.

Стаття на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги: https://www.legalaid.gov.ua/ua/holovna/207-serpen-2019/2604-nelehaly-moriaky-ta-vidstani-pravova-dopomoha-na-odeshchyni